Recenzja Ritchie Becca, Ritchie Krista „Addicted. Podwójna namiętność”

Nieśmiała, drobna Lily Calloway, niepotrafiąca powiedzieć „nie”, rumieniąca się nawet w towarzystwie chłopaków, ma poważny problem – jest uzależniona od… seksu. Kolekcjonuje akcesoria erotyczne oraz filmy i praktycznie codziennie zalicza numerki w klubach nocnych. Jej przyjaciel Loren Hale to z kolei zabawny, cyniczny szkolny outsider żyjący w cieniu ojca. Chłopak szuka w alkoholu ucieczki przed problemami. Aby ukryć swoje słabości przed rodziną, Lily i Lo decydują się na fałszywy związek – oznacza to zamieszkanie razem, pójście do college’u i, co najważniejsze, odcięcie się od krewnych. Przyjaźnią się od małego, więc wspólne ukrywanie swoich niedoskonałości nie przysparza im problemów. Do czasu. To pasjonująca historia dwojga życiowych rozbitków, którzy udają parę, by pomagać sobie w życiu wypełnionym nałogami, i stać za sobą murem.Wydawnictwo: W.A.B
Rok wydania:  2018
Format: Książka
Liczba stron: 381
CYKL: Addicted
TOM I

„Addicted. Podwójna namiętność” zaciekawiła mnie fabułą, chciałam zobaczyć w jaki sposób autorki odniosły się do tematu uzależnienia wśród nastolatków. Nie jest pozycją dla każdego, momentami bywa szokująca, a świat, w którym egzystują bohaterowie bywa brutalny. Jednak, nie jest to pozycja, która nie ma nam czegoś do zakomunikowania.  Autorki pokazały nam w ten sposób, jak trudno jest się wygrzebać z naszych własnych koszmarów, które powodują, że wpadamy w jakieś uzależnienia. Potraktujmy ją jako przestrogę na przyszłość, bowiem, tak jak się okazało nic nie trwa wiecznie, a prawda jest wyjątkowo śliska, zawsze znajdzie sposób, aby się objawić.

„Kiedy byłam dużo młodsza, wewnętrzny przymus skłaniał mnie do zbierania się na odwagę i wchodzenia na strony dla dorosłych. Od takich drobnych przymusów zaczął się mój upadek”.

Lily Calloway jest nieśmiałą i drobną dziewczyną, która jest uzależniona od seksu, ma ogromny problem z powiedzeniem chłopakom „nie”. Kolekcjonuje erotyczne „zabawki”, filmy i każdej nocy wychodzi do barów i klubów w poszukiwaniu partnera na noc. Mimo młodego wieku siedzi w tym po samiutkie uszy. Jej rodzina jest bogata i wpływowa, nie jest jedynaczką, ma siostry, jest to przykład kochającej się rodziny, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że Lily ma problem.

„On jest tutaj. Ja jestem tutaj. Niczego więcej nam nie trzeba. I to jest nasze największe kłamstwo”.


Loren Hale jest najlepszym przyjacielem Lily, znają się od dzieciństwa i wie o niej więcej niż jej własna rodzina. Zna jej tajemnicę i stara się być dla niej wsparciem, jednak on sam nie jest pozbawiony wad i problemów, a także uzależnień. Chłopak zupełnie jak ona pochodzi z dobrego domu, gdzie jego życie jest przyćmione przez ojca. Ma swoje problemy, które ukrywa pod maskę cynizmu i żartów, a także topiąc je bezskutecznie w alkoholu. Z czasem trunków pojawiało się więcej i więcej, a on sam został alkoholikiem.

„Nie zasługuję na przyjaciół, mimo to zamierzam ich zatrzymać, bo jeśli pozwolę im odejść, czeka mnie ciemność i pustka”.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą osoby uzależnione opanowują do perfekcji, chodzi tutaj o kłamstwa. Tak jest i w tym przypadku, przyjaciele postanawiają się wzajemnie kryć i czuwać nad sobą nawzajem, dlatego postanawiają udawać związek, który staje się na tyle poważny, że decydują się na wspólne zamieszkanie, aplikacje do collegu i z pozoru normalne życie. Wszystko szło dobrze, ale do czasu, kiedy zaczęły się problem, a ich symbioza zaczęła się kruszyć.
Autorki wskazały nam drogę dokąd prowadzą uzależnienia, nie zawsze dotyczą ludzi z nizin społecznych, problemy są różne, mają je różni ludzie, dlatego nie można tego generalizować. W „Addicted. Podwójna namiętność” zostały nam dobrze przedstawione główne postacie, ich wzajemna relacja. Lily i Loren mogli sobie ufać w każdej chwili, wiedząc, że nie zostaną odtrąceni w czasie, kiedy będą siebie najbardziej potrzebować. Nic dziwnego, że po tym wszystkim nie połączy ich głębsze uczucie, które po cichu zdołało się narodzić.  

„-To moja wina. Wysłałam mu zły sygnał.
-"Nie" znaczy "nie". Nieważne, kiedy, do cholery, je mówisz, Lily. Kiedy je wypowiadasz, istnieje. Każdy przyzwoity facet by się wycofał”.


Oboje uświadamiają sobie, że ich nowe uczucia są silniejsze niż przyjaźń. Kochają się nawzajem bardziej niż robią to przyjaciele. Nawet przy swoich nałogach chcą spróbować być dla siebie ostoją. Pragną spróbować przekształcić kłamstwo w coś prawdziwego, tylko, czy było to kłamstwo? A może miłość dużo wcześniej wisiała w powietrzu? Może on może mniej pić i być może Lily może kontrolować swoje uzależnienie od bycia tylko z nim? Powstała nadzieja, która była dość silna.
Obie te postacie są destrukcyjne, zniszczone i wadliwe, jednak zostały ukazane niezwykle wiarygodnie. Na początku się ba lam, a właściwie przeczuwałam, że miłość zostanie tutaj ukazana w taki sposób, że jest lekarstwem, które ich zmienić od razu, jednak to zaledwie początek drogi, którą muszą wspólnie przejść.
Muszę tutaj pochwalić autorki za to, że wypracowały styl w taki sposób, że nie można dostrzec, gdzie zaczyna przedstawiać historię druga z nich. Ukazane uzależnienie  dziewczyny było niezwykle realistyczne, jej  paląca potrzeba,  odraza do samej siebie. Można było generalizować i ukazać bohaterkę jako rozwiązłą dziewczynę, nazywając wręcz wulgarnie, jednak została opisana w taki sposób, że faktycznie można było poczuć to uzależnienie, różniące się od narkotyków, czy alkoholu. To tkwiło głęboko w niej, nie zostało przedstawione pobieżnie.  Moje emocje zaczęły się nasilać, gdy ich nałogi zaczęły coraz silniej na nich napierać, wyczuwało się to, że  nadchodzi przełom i przykro było spoglądać na to, jak bardzo zapadają się w ciemność.

„Addicted. Podwójna namiętność” nie jest romansem, nie jest typowym erotykiem, to trudna książka, która pokazuje blaski i cienie ludzkiego życia, złamanych ludzi, którzy wydają się pokonani przez dręczące ich koszmary, jednak tak długo, dopóki tli się siła do walki, a obok jest dłoń, która szarpnie, kiedy błądzimy, dopóki jest nadzieja.


Komentarze

  1. Bardzo zainteresowała mnie ta książka. Chętnie przeczytam <3
    ~Pola
    www.czytamytu.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty