[PATRONAT]Recenzja Cherie Dale „Przebudzenie. Córka Wiatru. Część druga”

„Gwiazdy, które upadły, nie mogły prowadzić dłużej żadnej z trzech, zagubionych dusz. I tak jak puste, grafitowe niebo zwiastowało nadejście lodowego bezkresu, tak jedno upadające, łamiące się serce, doprowadziło do opustoszenia całego, perłowego nieboskłonu.”
Szkoła im. Ursula Cennerowe’a pozytywnie zaskakuje Americę, młodą pół czarownicę, która za złamanie zasad, została zesłana do ukrytego wymiaru dla Nersai i Careai. Większość magów jest jej przychylna, wampiry, mimo że wciąż podchodzą do niesfornej szesnastolatki wyjątkowo sceptycznie, również stopniowo zaczynają się do niej przekonywać.
Na pozór wydaje się, że wszystko idzie w dobrym kierunku.
Problemy Americi wcale się jednak nie kończą. Wręcz przeciwnie – dopiero się zaczynają. Otrzymana przez dziewczynę przepowiednia, nie pozwala jej się cieszyć z bliskości i wsparcia nowych przyjaciół. Sny rodem z pradawnych legend powoli zaczynają mieszać jej się z rzeczywistością, a strach przed nadchodzącym świętem Luny, uroczystością z okazji całkowitego zaćmienia księżyca, zmusza nastolatkę do ciągłego trwania w gotowości. Ktoś stale obserwuje czarownicę i skutecznie manipuluje jej przeznaczeniem.
Magiczna przepowiednia zaczęła się już bowiem spełniać.
Zło nie zawsze kryje się w sercu skalanym nienawiścią…
Czasami to miłość budzi w nas największe potwory...


Wydawnictwo: Ebookowo
Rok wydania:  2019
Format: Książka
Liczba stron: 472
Tom IIPrzeznaczenia nie da się uniknąć zwłaszcza w świecie magii i tajemnych zaklęć. Chociaż taki czarodziej posiada niesamowitą wiedzę a wampir żyje od zarania dziejów nie zdołał odkryć leku na obejście czegoś, przed czym uciekać nie można. Pewnych przepowiedni nie da się wyminąć, kiedy uznaje się je za nieodpowiednie, czy niechętne do zrealizowania. Nie są przeszkodą na długiej drodze, a etapem, bez którego się ona nie zrealizuje. Tylko, czy mamy na to jakikolwiek wpływ? Czy powinniśmy się wobec tego godzić z naszym losem? Czy taka kolej rzeczy ma prawo odebrać nam wolę walki i chęć zmian?  Czy przez złowrogą nić przeznaczenia nie mamy najmniejszych szans, aby przechylić szalę na naszą korzyść? Zapadamy się w naszej rutynie starając się nie wychylać i nie rzucać nikomu w oczy. Nie mamy jednak pewności, czy proroctwo nie zaczęło się wypełniać w chwili, kiedy zwyczajnie otworzyliśmy oczy kierując się do kuchni, aby nalać sobie kawy. Rzuciłam Wam na dzień dobry drobną zagwozdkę, prawda? Czy jesteście gotowi walczyć z wiatrakami?
Wciąż nie mogę wyjść z podziwu nad tym, jak Cherie Dale uzależniła mnie od magii, którą wplotła bezwstydnie w każde zdanie, jakby była nieświadoma swojej potęgi i uroku. W szarej otaczającej czytelnika rzeczywistości, niejednokrotnie brakuje takiego bodźca, silnego powiewu wiatru, który rozbudzi w nas emocje, których nie sposób będzie od tak zapomnieć, czy wyłączyć. Autorka zdaje sobie z tego sprawę, dlatego otwarła przed nami drzwi do magicznego świata, który nie ocenia, nie wygania, a zaprasza nas do przeżycia swoich własnych przygód. Czy jesteście na to gotowi? Jak długo można się opierać magii, którą można wyczuć w powietrzu?

W pierwszym tomie „Przebudzenia. Córka Wiatru” mamy okazję się przekonać, że są zasady, które można łamać, bowiem niosą za sobą konsekwencje, w których odkryjemy wiele dobrego. Niestety wiąże się także z ryzykiem sparzenia i sprowadzenia na siebie kłopotów, na które nie jesteśmy gotowi. America Dunsey także nie była przygotowana na to, co w krótkim czasie zawładnęło jej nastoletnim życiem. Była przekonana, że przewinienie, którego się dopuściła nie zostanie przez nikogo dostrzeżone. Niestety stało się coś zupełnie przeciwnego. To nie było niewielkie, rzucone przypadkiem zaklęcie, a coś, co nie może zostać wybaczone i zapomniane. Potwierdziło to przymusowe wysłanie do znajdującej się w ukrytym wymiarze Szkoły dla Nersai i Careai (wampirów oraz magów) im. Ursula Cennerowe’a , gdzie ma się  w niej nauczyć, jak ważne jest przestrzeganie panujących w świecie zasad, ale nie tylko. Nauczyciele zadbają o to, aby udoskonaliła swoje umiejętności magiczne. Taka wiadomość dla każdego z nas byłaby nie małym ciosem, nie ma się czemu dziwić, że dziewczyna z początku nie potrafi się tam odnaleźć, zwłaszcza, że całe swoje życie spędziła w ludzkim świecie. Nikt na jej miejscu nie byłby zachwycony, nie zdawała sobie wtedy sprawy, że to początek nowego etapu w jej życiu. Wraz z rozwojem wydarzeń zaczynamy coraz bardziej darzyć sympatią tą wyjątkową czarownicę. Jej nastoletnim sercem  targają wątpliwości, dwóch chłopców, jednak każdy z nich niesie za sobą pewne komplikacje, kogo wybierze?
W drugim tomie przygód czarownicy nie można nie zauważyć tego, że zaczęła się odnajdywać w miejscu, do którego, jakby nie patrzeć została zesłana za karę. Ma swoich przyjaciół, większość ją zaakceptowała, a pozostali drobnymi kroczkami zaczynają się do niej przekonywać. Nie wszystko jednak idzie tak gładko, przepowiednia nie napawa nikogo optymizmem, sny zaczynają się mieszać z rzeczywistością, co jest prawdą, a co tylko marą? Kto w tym świecie pociąga za sznurki? Kto manipuluje czarownicą? Czy przepowiednia przyniesie ze sobą tylko zło?
Cherie Dale zadbała o to, aby w drugiej części „Przebudzenia. Córka Wiatru” nie zabrakło nam zaskoczeń, które czasami wbijają czytelnika w fotel. America ma twardy orzech do zgryzienia, nie ma pojęcia komu tak naprawdę powinna ufać. Pomimo wielu niebezpieczeństw, wyzwań i problemów wciąż tęskni za domem i jej ludzkimi przyjaciółmi. Nie dostaniemy wszystkiego od razu podanego na tacy, na rozwiązanie poszczególnych zagadek musimy trochę poczekać. Cherie postanowiła nam stopniowo wszystko wyjaśniać. Jest interesująco, dynamicznie, a przede wszystkim zaskakująco. Jeśli obawiacie się przesytu lub, że zwyczajnie na świecie będzie nudno i nijako, możecie być spokojni. W tej książce  tego nie spotkacie. Zapomnijcie o błędach logicznych, naciąganej fabule i dramatach, przy których przewracacie oczami.
Dale wyraźnie pracuje nad swoim stylem, nie próżnuje i doskonali swój warsztat. Bierze sobie do serca rady i patrzy na świat nieco inaczej niż podczas tworzenia pierwszego tomu. Książka bardzo mi się podobała, widać, jaki ogrom pracy został włożony w jej kreację. Mam nadzieję, że pozna ją o wiele więcej czytelników decydując się po nią sięgnąć, zwłaszcza Ci, dla których magia jest pięknym aspektem literatury.
Jestem przekonana, że jeśli sięgniecie po tą powieść to będziecie nią oczarowani. W końcu dowiemy się czym jest tytułowe przebudzenie, momentami można się poczuć jak wprawny detektyw, który porusza się po stronnicach w poszukiwaniu poszlak, wskazówek autorki, dzięki którym można poskładać w całość tajemnice. Z jakim skutkiem? Nie będę wam o wszystkim opowiadała, ponieważ pozostawię odrobinę do samodzielnego odkrycia. W tedy jest największa frajda, prawda?
Muszę przyznać, że ciekawiło mnie, którego chłopaka wybierze America, czy będzie to niezwykle zdolny i szarmancki mag - Dorian Magelli, czy postępujący zawsze zgodnie z zasadami wampir - Zander Licavoli ? Myślę, że te z Was, które czytały pierwszy tom mają już swojego faworyta. W końcu kreacja bohaterów poszła Cherie Dale niezwykle autentycznie i sprawnie. Nic nie jest tutaj wymuszone, wygładzone i przesłodzone. Na wszystko przychodzi odpowiedni czas i miejsce. W powieści mamy wiele wątków, które pojawiają się w książkach gatunku fantastycznego, romantyczne, magiczne, tajemnicze, zestawienie dobra i zła, chociaż pojawiają się w literaturze, oczami Cherie Dale zyskują świeżości. Nie ma się wrażenia, że czyta się odgrzewanego kotleta. Szczerze gratuluje autorce, uważam, że jej styl jest dojrzały i bardzo dobry, zupełnie jakby od lat pojawiała się na wydawniczym rynku z nowymi powieściami.
„Przebudzenie. Córka Wiatru. Część druga” zaczaruje każdego czytelnika sprawiając, że stanie się on uczniem Szkoły im. Ursula Cennerowe’a. Autorka powinna być przygotowana na to, że wielu z nas zacznie celowo łamać magiczne zwyczaje, aby zobaczyć na własne oczy ten magiczny wymiar i wszystkie jego wspaniałości. Radze jej więc szybko powiększyć magiczne internaty. 


Komentarze

Popularne posty