Recenzja Christopher Skaife „Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower”

Legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą londyńską Tower, to twierdza i królestwo upadną.
Tej katastrofie ma zapobiec jedna osoba, której zadaniem jest strzec siedmiu niezwykłych ptaków i losu Wielkiej Brytanii.
Oto opowieść człowieka, który wykonuje najniezwyklejszą pracę – strażnika kruków w londyńskiej Tower.
W sercu nowoczesnej metropolii Christopher Skaife opiekuje się wyjątkowymi zwierzętami. Zaprasza nas do fascynującego świata ptaków obdarzonych zaskakującą inteligencją i złożonymi osobowościami.
Opowiada o karmieniu ich psimi ciasteczkami nasączonymi krwią i o pogoni za krukami-uciekinierami, które należy sprowadzić z powrotem do Tower. Pokazuje, jak bardzo przypominają ludzi, bo potrafią być zarówno okrutne, jak i wspaniałomyślne. Wyjaśnia, czemu odegrały tak ważną rolę w mitach i legendach – od prastarych podań po Grę o tron.
Przede wszystkim jednak opisuje niezwykłą przyjaźń, jaką go obdarzyły. W jego książce świat kruków, historia i magia splatają się w opowieść, która zaskakuje i porusza.Wydawnictwo: Znak Litera Nova
Rok wydania:  2019
Format: Książka
Liczba stron: 284
Egzemplarz recenzenckiChristopher Skaife przedstawia nam londyńską Tower, do świata pełnego ptaków obdarzonych nadzwyczajną inteligencją, a także złożonymi charakterami. Czy tak bardzo więc różnią się od nas ludzi? Kim jest mężczyzna, który zdecydował się na tak ciekawe zajęcie? Jak wyglądała jego ścieżka kariery? Czy kruki z Tower są takie tajemnicze?
,,Legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą londyńską Tower, to twierdza i królestwo upadną’’.

Christopher Skaife był zawodowym żołnierzem w służbie Jej Królewskiej Mości, po jej zakończeniu potrzebował innego zajęcia, udało mu się dostać w poczet strażników w Tower.  Tam spędził kilka lat służby w reprezentacyjnej formacji, gdzie został dostrzeżony przez Strażnika Kruków. Skaife  został doceniony i z biegiem czasu został  pomocnikiem Strażnika Kruków. Kiedy ten udał się na zasłużoną emeryturę Skaife awansował, stając się Strażnikiem Kruków z Tower.


W ten właśnie sposób rozpoczęła się jego przygoda z krukami, zaczął poznawać ich zwyczaje, dietę, którą miały, a nawet za poszukiwaniami uciekinierów.  W przypadku, kiedy któreś ptaki wymkną się z Tower Skaife musi sprowadzić je z powrotem do domu, czyli Tower.
Christopher Skaife opowiada o krukach wiele ciekawostek, przedstawia związaną z nimi legendę, ich umiejscowienie w mitach, czy literaturze. Tak, jak wcześniej wspomniałam kruki są bardzo podobne do ludzi, w swojej własnej ptasiej społeczności potrafią być zarówno straszne, jak i bardzo miłosierne. Autorowi bardzo zależy na swoich podopiecznych, skrupulatnie zbadał temat nie tylko ze względu na swoje własne doświadczenia. Wiecie, że karmi się je psimi ciasteczkami maczanymi w krwi? Może wydawać się straszne, ale to zwierzęta, które zawsze mnie fascynowały.


W Tower musi przebywać, co najmniej sześć kruków, zgodnie z dawną legendą takie właśnie życzenie wyraził Karol II. Obecnie mamy w niej siedem ptaków o różnych osobowościach, zamiłowaniach, mają swoje humorki, zwyczaje i preferencje. Christopher Skaife stara się zaszczepić w ludziach zrozumienie do ich gatunku, a także akceptację ludzi, co umożliwia ptakom przetrwanie i być może łatwiejsze gniazdowanie.
„Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower”  jest pozycją, którą czytało mi się szybko, jest pisana przez człowieka, który opowiada niezwykła historię, chociaż najprawdopodobniej wcześniej nie miał  napisać, jakąś książkę. Jest poprawnie, prosto i interesująco.  Dla Christophera Skaife’a Tower musi być całym życiem, wraz z jego podopiecznymi.
„Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower”  to ciekawa opowieść, która sprawi wiele radości zarówno miłośnikom kruków, jak i anglofilom. Christopher Skaife przejmuje tutaj postawę gawędziarza, który potrafi wysnuć ciekawe teorie, które zabarwia swoim ironicznym poczuciem humoru. To nie tylko historia o krukach, o Tower i Londynie, to także opowieść o człowieku, który czerpie ze swojej pracy satysfakcję.
Komentarze

Popularne posty