Recenzja Lindsay Harrel „Oddać serce”

Megan Jacobs od zawsze marzyła o zdrowym sercu. Całe dzieciństwo spędziła w szpitalach, podczas gdy jej siostra bliźniaczka, Crystal, uprawiała sporty, podrywała chłopaków i dobrze się bawiła. Niestety nawet przeszczep nie pomógł Megan czerpać z życia garściami. Teraz pracuje jako pomocnik biblioteczny i mieszka z rodzicami, marząc o przygodzie, którą przeżyje, „gdy tylko poczuje się lepiej”.
Kiedy otrzymuje pamiętnik swojej dawczyni serca – wraz z listą rzeczy do zrobienia przed śmiercią – postanawia zdobyć się na odwagę i spełnić marzenia nastolatki. Crystal chce dołączyć do niej z własnych powodów, ale Megan z radością przyjmuje jej propozycję jako okazję do naprawienia ich wątłej relacji.
Zwiedzając niezwykłe miejsca rozsiane po całym świecie, siostry wyruszają jednocześnie w głąb siebie, a „żyć naprawdę” może się okazać o wiele większym wyzwaniem niż trudy podróży.Wydawnictwo: Dreams
Rok wydania:  2019
Format: Książka
Liczba stron: 337


„Oddać serce” to pierwsza książka autorstwa Lindsay Harrel, którą miałam okazję przeczytać. Bez zwątpienia motywem przewodnim jej jest podróż bohaterów, która sprawi, że odnajdą w niej coś wartościowego, coś bardzo ważnego, być może samego siebie. Czytałam już wcześniej o przeszczepie serca, czy podróży, którą zdrowa bohaterka chciała przeżyć dla tej, która umożliwiła jej dalsze życie. To wyjątkowe tematy, bardzo głębokie i warto o nich czytać. Przekazywane emocje  i odwaga żyjących bohaterów sprawia, że zaczynamy głębiej spoglądać na samych siebie. Od początku do końca pasja życia, zrozumienie wiary i wyzwolenie się z lęków sprawiają, że ta podróż jest warta swojej ceny. Czy tak samo będzie w przypadku tej książki?
Megan Jacobs jest główną bohaterką książki „Oddać serce”, ma także siostrę bliźniaczkę o imieniu Cristal. Wiele je dzieli, ale także bardzo wiele ze sobą łączy. Megan od zawsze była bardziej chorowita, nie miała tak silnego i zdrowego serca jak siostra. Była zmuszona poddać się przeszczepowi serca, aby żyć dalej i to nie wcale pełnią życia, jakby można się było tego spodziewać.  Dziewczyna od zawsze chciała czerpać ze swojego istnienia jak najwięcej, nie musieć ciągle uważać, jak rówieśnicy biegać i śmiać się beztrosko z dziecięcych czasów. Brakowało jej także bliskości ze swoją siostrą, ale wyczuwany był między nimi dystans. W moim odczuciu zabrakło między dziewczynami szczerej komunikacji. Liczne wizyty u lekarzy i szpitalach ukształtowały jej osobowość, odebrało życie pełne pasji, a przede wszystkim radości, jakie miała Cristal. Czy na pewno tak właśnie było?


Od trzech lat po przeszczepie może wyciągnąć dłonie ku spełnieniu swoich marzeń, mimo wszystko zamknęła się w pełnym lęku pudełku. Strach o to, że z jej zdrowiem znowu będzie coś nie tak, odebrał jej radość i normalne życie, jakie powinna wieść młoda kobieta. Do bohaterki dociera w końcu, że nie zrobiła nic w kierunku  szczęścia, spełnienia marzeń, prowadzenia życie, jakie zawsze chciała prowadzić. Wszystko się zmienia, kiedy spotyka rodziców dziewczyny, która podarowała jej swoje serce, a tym samym szansę na lepszą przyszłość. Otrzymała jej pamiętnik, a wraz z nim listę rzeczy, którą chciała zrobić przed śmiercią. Stało się to bodźcem do przebudzenia i wyjścia z skorupy bezpieczeństwa, w której się wygodnie ulokowała. Ku jej zdziwieniu jej własna siostra oferuje jej pomoc w wypełnieniu zadań z listy. Okazuje się, że jej życie nie było takie beztroskie, jak sądziła Megan. Obracało się wokół strachu o życie kochanej siostry. Wspólna podróż kobiet stała się dla nich nowym początkiem, jaki on będzie? Czego uda się dziewczynom o sobie dowiedzieć? Co znajdowało się na liście dawczyni? Musicie przekonać się sami.


Książka „Oddać serce” pokazała sposób przywrócenia wiary bohaterom, pomimo zmagań, z którymi przyszło im się mierzyć. Autorka zadbała o realizm przeżywanych emocji oraz sytuacji. W życiu przecież zdarzają się chwile, kiedy tracimy wiarę w Boga, kiedy myślimy, że się na nas pogniewał, zapomniał i rzucił na nasze barki różne wydarzenia, którym nie potrafimy sprostać. Takie zwątpienie także spotkało bohaterów powieści, jednak znalazł się ktoś, kto pomógł im tą wiarę odzyskać.  Kolejnym ważnym elementem w powieści było znaczenie rodziny w życiu człowieka. Rodzina Megan zawsze wspierała swoją córkę, każdą decyzję, chociaż pomysł  podróżowaniem sprawiał, że nie byli z tego powodu zbyt zadowoleni ze względu na jej stan zdrowia.  Bohaterowie drugoplanowi nie byli przedstawieni płasko i nijako, dal się lubić i zapadli w pamięć.
„Oddać serce” jest wielowymiarową powieścią obyczajową, która sprawia, że czytelnik zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem, jakby się zachował, kiedy byłby na miejscu Megan, czy chociażby Cristal.  Autorka ukazuje nam także motyw zerwanych relacji, które zostają naprawione.  To historia o drugich szansach, nowych początkach jak i wielu podróżach, poznaniu różnych smaków, które serwuje nam życie. Komentarze

Popularne posty