Soman Chainani Cykl Akademia Dobra i Zła


Akademia Dobra i Zła
Rok wydania:  2015
Format: Książka
Liczba stron: 496
Tom I


Tego roku, najlepsze przyjaciółki Sophie i Agatha dowiedzą się dokąd trafiają po skończeniu trzynastu lat wszystkie zaginione dzieci. Do legendarnej Akademi Dobra i Zła, w której zwyczajni chłopcy i zwykłe dziewczynki są szkolone by zostać albo bajkowymi bohaterami, albo wielkimi złoczyńcami. Sophie, najładniejsza dziewczyna w całym Gavaldonie całe dotychczasowe życie marzyła żeby zostać już porwaną i trafić do zaczarowanego świata. Ze swoimi różowymi sukienkami, dobrymi stopniami i skłonnością do dobrych uczynków, wie, że ma szansę dostać się do szkoły Dobra i w efekcie zostać księżniczką z bajek. Z kolei Agatha gustująca w mrocznych strojach i czarnych kotach, pełna niechęci do wszystkich napotkanych na jej drodze istot, myśli, że trafi do szkoły Zła. Tymczasem staje sie zupełnie inaczej...


„Wydaje się nam, że wiemy, po której stronie jesteśmy (…) Wydaje nam się, że wiemy, kim jesteśmy. Rozdzielamy życie na Dobro i Zło, piękno i brzydotę, księżniczki i wiedźmy, słuszne i niesłuszne. (…) A jeśli jest coś pomiędzy?”.

"Akademia Dobra i Zła" to opowieść, której nie potrafię jednoznacznie określić, ponieważ jest złożona. Opowiada o odkrywaniu siebie i  własnych pragnień. Obie bohaterki, Sofia i Agata nie należą do kryształowych, jednowymiarowych postaci, przez co, nie sposób jest nie obdarzyć ich sympatią. Autor rozrysował bohaterów o barwnych osobowościach, a mimo wszystko w pewien sposób zmienił wszystko to, co udało nam się poznać.

"Nie wiedzieli, że aby znaleźć szczęśliwe zakończenie, bohater musi najpierw przyjrzeć się temu, co ma na wyciągnięcie ręki".


Po lekturze tej historii jestem w pełni usatysfakcjonowana, otrzymałam to, czego oczekiwałam. Od pierwszych stron przeniosłam się do zupełnie nowego świata, który wprowadza wyjątkowy klimat, rzadko spotykany we współczesnych książkach. Pod względem fabuły nie dopatrzyłam się wad, ponieważ każdy wątek prowadzi do rozwiązania konkretnego zagadnienia. Nie ma tutaj zbędnych wypełniaczy, które sprawiają, że objętość książki znacznie się powiększa, bez konkretnego powodu.  Styl językowy autora jest poprawny, na dość wysokim poziomie, czaruje słowem bez większego wysiłku wprowadzając sporo elementów humorystycznych. Komu polecę tą książkę? Młodszym, jak i starszym czytelnikom, którzy lubią przenieść się w fantastyczny świat, w którym przygoda czeka za każdym zakrętem potężnego budynku Akademii. 
Akademia Dobra i Zła: Świat bez książąt
Rok wydania:  2015
Format: Książka
Liczba stron: 438
Tom II

Magia i miłość ścierają się ze sobą w wyczekiwanej kontynuacji bestsellerowej powieści Somana Chainaniego, Akademia Dobra i Zła. Przyjaciółki Sofia i Agata powracają do fantastycznego świata, w którym jedynym sposobem na wydostanie się z baśni jest przeżycie do jej końca. Dopóki są razem, mogą stawić czoła tajemniczym wrogom i nowym zagrożeniom – ale co się stanie, gdy coś je rozdzieli?


 „Kiedy jesteś dzieckiem, wydaje ci się, że najlepszy przyjaciel jest całym światem. Ale gdy znajdziesz prawdziwą miłość… to się zmienia. Wasza przyjaźń nigdy już nie może być taka sama, ponieważ nie ważne, jak bardzo starasz się zatrzymać jedno i drugie, musisz być lojalny tylko wobec jednego z nich”.

„Świat bez książąt” to druga część trylogii „Akademia Dobra i Zła”, która jest debiutem pisarskim Somana Chainiego, który, jak udało mi się dowiedzieć, jest nie tylko pisarzem, ale także wziętym reżyserem. Czego możemy się spodziewać w drugim tomie?
Przede wszystkim akcji, która gna nie spoglądając za siebie, baśniowy świat pochłania czytelnika coraz mocniej. Czytelnik nie ma chwili oddechu, mocno angażuje się w nowe przygody Agaty i Sofii, które znowu wpadając w nowe kłopoty.
Styl literacki autora jest zachwycający, jest lekki przez co podążamy za jego myślami z ogromną przyjemnością. Poddajemy się magii, która w bajkowym świecie wywiera na nas ogromne wrażenie oczarowując swoim klimatem.

„Kiedy jesteś dzieckiem, wydaje ci się, że najlepszy przyjaciel jest całym światem. Ale gdy znajdziesz prawdziwą miłość... to się zmienia. Wasza przyjaźń nigdy już nie może być taka sama, ponieważ nie ważne, jak bardzo starasz się zatrzymać jedno i drugie, musisz być lojalny tylko wobec jednego z nich”.

„Świat bez książąt” jest udaną kontynuacją niesamowitego cyklu, chociaż wiele jeszcze przede mną, bardzo polubiłam obie bohaterki i mam nadzieję, że poradzą sobie z każdym zagrożeniem. Jeśli spodobała Wam się pierwsza cześć powinniście sięgnąć po kolejne. Historia niesamowicie wciąga, poznajemy nowe postacie, niektóre mogą zirytować, ale opowieść powinna budzić i takie emocje w czytelniku. Dajcie się skusić i wejść w świat baśni pomieszany z taki realnym, z całą pewnością zapewni Wam dobrą rozrywkę.
Akademia Dobra i Zła: Długo i szczęśliwie
Rok wydania:  2016
Format: Książka
Liczba stron: 527
Tom III

Zapierający dech w piersiach finał bestsellerowej trylogii Akademia Dobra i Zła, w którym to, co stare, staje się nowe, a Sofia i Agata muszą walczyć z przeszłością i teraźniejszością, by znaleźć najlepsze zakończenie swojej baśni. Sofia i Agata, dawniej najlepsze przyjaciółki, sądziły, że zakończenie ich baśni zostało przypieczętowane, gdy ich drogi się rozeszły. Teraz jednak, gdy dziewczęta zostały rozdzielone, Zło zatriumfowało, a Dobro znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Czyżby Opowieść o Sofii i Agacie miała zostać napisana na nowo, podobnie jak inne baśnie? Agata i Sofia muszą współpracować, by ocalić to, na czym im zależy, ale czy nie okaże się to zbyt trudne? Czy zdołają ponownie się zaprzyjaźnić? I czy nowe zakończenie będzie ostatecznym Długo i Szczęśliwie, do którego obie dążą? W niezwykłej opowieści Somana Chainaniego, zamykającej jego niesamowitą trylogię, znajdziecie przygody, humor, romans i jeszcze więcej zaskakujących zwrotów akcji niż do tej pory.


"Gdy walczysz o to, co kochasz, czasem wydaje ci się, że jesteś sama przeciwko światu. Zaczynasz się bać. Zaczynasz widzieć rzeczy, których tak naprawdę nie ma".

„Długo i szczęśliwie” jest trzecim tomem cyklu „Akademia Dobra i Zła”, który obfituje w akcję, wydaje się być nią wypełniony po samiutkie brzegi. Jego tematyka dotyczy kwestionowania szczęśliwych zakończeń. Czasem pocałunek księcia nie wystarczy,  żeby wszystko wróciło na odpowiednie tory. Autor zaskakuje wizją triumfu negatywnych zakończeń znanych baśni, możemy się przekonać, jakby to było z Kopciuszkiem, czy Jasiem i Małgosią, gdyby historia została inaczej skonstruowana. Szykujecie się na klęskę i śmierć podstarzałych bohaterów dziecięcych baśni, a także na spotkanie z legendą czarnoksiężnic twa, samy  Merlinem. Będzie się działo!

"Niektóre serca są zbuntowane, tętnią gniewem, ciemnością i bólem, podczas gdy inne tętnią światłem, a jednak to nie znaczy, że nie mogę znaleźć miłości. To nie znaczy, że nie mogę znaleźć szczęścia. To znaczy tylko że muszę znaleźć miłość kogoś, kto będzie akceptować moją ciemność, zamiast z nią walczyć".

Soman Chainani stworzył opowieść, która pozwoliła na powrót do dzieciństwa, spotkanie ze znanymi postaciami z bajek. Skupił się na rozwoju bohaterów, przez co nie ma się wrażenia, że stoi się w miejscu. Tak, jak zmienia się człowiek, tak i postacie Chainani’ego. Powinnam wspomnieć o tym, że cyklowi towarzyszą także bardzo ciekawe i ładne ilustracje, których autorem jest Iacopo Bruno. Co znajdziemy w tej części?
Bohaterowie są zmuszeni, do tego, aby zmierzyć się ze swoimi najgorszymi demonami, zażegnać dawne spory. Myślę, że to jedna z lepszych części tego cyklu, jest mroczniejsza, a tajemnice, które  zostały rozwikłane na pewno mogą być dla czytelników szokujące. Z początku może się wydawać, że historia jest chaotyczna, jednak chociaż wymaga od czytelnika więcej uwagi, jest tego warta. Autor uczy czytelnika, że zło niekonieczne jest paskudne i plugawe, a dobro krystaliczne, jasne i piękne. Zachęcam do przeczytania tego cyklu. 
Akademia Dobra i Zła: Droga do sławy
Rok wydania:  2018
Format: Książka
Liczba stron: 480
Tom IV


Baśniowy świat, w którym zwyczajni młodzi ludzie mogą być bohaterami i złoczyńcami jednocześnie.
Uczniowie z Akademii Dobra i Zła byli przekonani, że znaleźli już swoje szczęśliwe zakończenie, gdy pokonali Złego Dyrektora Akademii. Teraz, w czwartym roku swojej nauki, muszą wypełnić misje powierzone im przez Dziekan Dovey. Zawszanie i nigdziarze przemierzają Bezkresną Puszczę, by zasłużyć na wieczną chwałę i uniknąć zniesławienia.
Agata i Tedros, jako król i królowa Kamelotu, muszą przywrócić królestwu dawną świetność. Sofia wypełnia obowiązki dziekan w Akademii Zła, które przejęła po lady Lesso. Wszyscy jednak czują się coraz bardziej samotni i nieprzygotowani do nowych ról.


„- Królestwu, które obiecuje prawo i porządek, zazwyczaj brak jednego i drugiego”.

„Droga do sławy” jest czwartym tomem cyklu „Akademia dobra i Zła”, chociaż mogłoby się wydawać, że los bohaterów stał się jasny, autor pokazuje, że wiele może się wydarzyć, nawet jeśli pozornie wszystko dobrze się skończyło.  Soman Chainani  wyszedł poza schemat wyidealizowanych baśni. Bohaterowie nie są pozbawieni problemów, muszą się zmierzyć nie tylko z nowymi przeciwnikami, ale również ze zwykłymi życiowymi przeciwnościami.

„Wasze pióro twierdzi, że Kopciuszek opowiada o dobrej dziewczynie ocalonej przed złą rodziną. Moje pióro twierdzi, że Kopciuszek opowiada o sprytnej wdowie, która stara się uchronić swoje córki przed ubóstwem, ale inna dziewczyna zagarnia przyszłość, jaką dla nich planowała”.

Soman Chainani  nie boi się zaskakiwać, ani wykorzystywać swojej wyobraźni, aby przemycić w opowieści odrobinę prawdy. W jego przesłaniu można zauważyć z jaką łatwością można modyfikować przekazywanymi informacjami, aby zmanipulować odbiorcami. W odpowiedni sposób działając, można zmienić wydźwięk nakreślając kłamstwo  w taki sposób, że  zyska ogromny rozmiar prawdy. Bardzo życiowe, prawda?
„Drogę do sławy” czyta się przyjemnie, fabuła mnie nie znudziła, a ponowne spotkanie ze znanymi bohaterami było pozytywne. Zakończenie jak zawsze sprawia, że ma się ochotę sięgnąć po kontynuację. Czego Wam życzę. 


Komentarze

Popularne posty