Recenzja Aleksandra Steć „Wrażliwość rzeczy martwych”„Wrażliwość rzeczy martwych” to pierwszy tomik Aleksandry Steć, który zawiera poezję, w najczystszym tego słowa znaczeniu. Wiersze zawarte w tym zbiorze są pisane przez autorkę od najmłodszych lat życia (2004-2018 rok). Aleksandra Steć pokazuje nam drogę którą podążała, zarówno pod względem literackim, życiowym jak i kształtowania osobowości. Wiersze są przesiąknięte wrażliwością i delikatnością, typową dla autorki. Niemniej jednak ich przekaz jest wyraźny, konkretny i często bardzo intensywny. Jak pisze Aleksandra: „zaczyna się od jednego słowa. później znów wybuchają w nas wszystkie atomy”. Ten zbiór bez wątpienia jest najbardziej emocjonalny ze wszystkich książek autorki. Miłość chwilami wylewa się z kolejnych stron. Wyłaniają się również z niego pewne elementy psychologii, które dodatkowo skłaniają do refleksji na tematy życia i relacji międzyludzkich. Tomik skrada serce i sprawia, że dusza zaczyna pachnieć tym, co najpiękniejsze.Wydawnictwo: Camilove
Rok wydania:  2018
Format: Książka
Liczba stron: 222

"Wrażliwość rzeczy martwych" jest moim czwartym spotkaniem z twórczością autorki, tym razem zdecydowała się na wydanie tomiku poezji, który został podzielony na cztery części. Pierwszą z nich  jest "Czas przeszły niedokonany" opowiadający o miłości, fascynacji i odkrywaniu siebie, w życiu z dużą łatwością można się pogubić, autorka w swoich utworach o tym przypomina. Druga część została nazwana "Czasem przeszłym dokonanym", w której znajdziemy emocje towarzyszące podczas miłosnego zawodu, kiedy oddajemy się wspomnieniom szczęśliwych chwil, które sprawiały, że kochaliśmy jeszcze mocniej, nawet jeśli nie wydaje się to realne. Spotkamy się także z tęsknotą i nieodłącznym cierpieniem, które zdążyło przesiąknąć duszę. "Czas teraźniejszy. Zatraca się przeszłość i przyszłość" jest trzecią częścią tomiku, można powiedzieć, że znajdziemy w niej opis radzenia sobie z trudnościami, wyciąganie z popełnianych błędów wniosków, naukę życia i ponownej radości, jej odkrywania i zgłębiania się w niej. . Czwarta, najkrótsza część nazywa się "Czas przyszły. Świetlisty" opowiada o nadziei na lepsze życie, na świetlaną przyszłość, której wszyscy pragniemy.

„Zawsze
byłam dla innych,
już czas,
żebym zaczęła
być dla siebie”.„Wrażliwość rzeczy martwych” jest jedną z tych książek, do których możemy wrócić o każdej porze dnia i nocy, aby na nowo się delektować słowami utkanymi w całość z precyzją godnej pająka, który pracuje na najbardziej wytrzymalszą siecią, której rosa nie będzie w stanie rozerwać, a zdobycz się wyślizgnąć.

„nie wiem
co jest lepsze
umrzeć z miłości
czy żyć bez niej?”.

Aleksandra Steć nie boi się zadawać pytań, opowiadać o tym, co ją boli, czego jej brakuje, nie ma się czym krępować, czy oceniać, ponieważ są to potrzeby serca, a je posiadamy wszyscy. Pytanie brzmi, czy potrafimy go dobrze używać i słuchać? Wiersze, które zostały skomponowane w tym tomiku autorka zbierała przez lata, w różnych chwilach życia,  dlatego też dostrzegamy w niej zmiany. Prowadzeni za rękę obcujemy z całym wachlarzem emocji, wysuwając własne wnioski, analizując własne fragmenty życia, które są zbliżone do tych wysuniętych przez Stęć.„doświadczaj mnie
wszystkimi zmysłami,
ale pamiętaj,
żeby doświadczyć mnie
przede wszystkim
sercem”.

„Wrażliwość rzeczy martwych” jest plastrem na poranione serce dla ludzi wrażliwych, łaknących codzienności opisanej sercem, a nie jedynie oczami.  Wszyscy pragniemy miłości i spalania się w tym uczuciu, odszukaniu stabilizacji, która będzie dla nas siła napędzającą nasze pasje. Zatonęłam w morzu magicznych słów autorki, będąc pod wrażeniem nie tylko tego tomiku, ale i całej twórczości, myślę, że każdy z nas potrzebuje chwili zadumy i ona właśnie jest prezentem dla nas, czytelników od Aleksandry Steć.

Komentarze

  1. Rzadko sięgam po poezję... Chyba czas to zmienić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto sięgnąć po poezję, tak przyjemnie nastraja :) Sama pisałam ją, kiedyś cześciej niż teraz i twórczość Aleksandry bardzo lubię :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty