Recenzja „Harry Potter. Różdżki i kolekcja”


Każda różdżka ma swoją historię
W filmach o Harrym Potterze każda różdżka jest wyjątkowa, tak jak czarodziej czy czarownica, którzy nią władają – od eleganckiej różdżki Hermiony Granger pokrytej pięknie wyrzeźbionymi winoroślami, po złowieszcze różdżki śmierciożerców. Zostały zaprojektowane i wykonane przez artystów plastyków, tak aby odzwierciedlały charakter właściciela.
„Harry Potter: Różdżki. Kolekcja” to przewodnik po magicznym świecie czarodziejskich przedmiotów, ich twórcach i postaciach, które nimi władały. Opis każdej różdżki zawiera fotografię rekwizytu, dane dotyczące różdżki, spostrzeżenia aktorów i twórców rekwizytów, portretu postaci posiadających różdżki i inne sekrety z planu filmowego z archiwum Warner Bros.
Ta kolekcjonerska książka jest idealnym źródłem wiedzy zarówno dla wiernych fanów interesujących się różdżkami i ich historią, jak i nowego pokolenia, rozpoczynającego swoją podróż po magicznym świecie czarodziejów.Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania:  2018
Format: Książka
Liczba stron: 154Miłośnicy i znawcy świata Harrego Pottera doskonale znają wartość czarodziejskiej różdżki, która wybiera sobie czarodzieja, któremu jest gotowa wiernie służyć. Wytwarzanie ich to proces żmudny i pewnie bardzo skomplikowany, trudnią się tym Olivanderowie o czym można się dowiedzieć z tej książki. Czym byłyby magiczne zaklęcia bez tego przysłowiowego kawałka drewna, które otrzymało swoją duszę? Wykonane z równą starannością, co doborem jej posiadacza. Nie ma czarownika, czy czarownicy, która by jej nie posiadała, a przede wszystkim jej nie potrzebowała.
Czy też magia jest biała czyta i dobra, czy też czarna mącąca w umysłach jej użytkownika potrzebna jest do tego różdżka, jest narzędziem wykonawczym każdego zajęcia, elementem, który skupia na sobie ogrom pokładanym w nią mocy, zbierając w jeden konkretny punkt dając jej ujście. Różdżka jest pewnego rodzaju przewodnikiem, przedłużenie ręki czarodzieja.„Harry Potter. Różdżki i kolekcja” nie jest typową książką, jest bardziej albumem, który w pewien sposób przybliża nas do świata, w  którym mugole żyją nieświadomi niczego, tego co się dzieje pod ich nosem. Przedstawia nam czarodziejski świat, który pomimo upływającego czasu nie zdołał się ulotnić z myśli czytelników, którzy pokochali go na tyle mocno, że nie zamierzają się z niego wyplątać, ani o nim zapomnieć. Czy właśnie w tym tkwi ten fenomen?  Być może jest on ucieczką do codzienności i otwarciem wrót do świata marzeń?
Książka ma bardzo atrakcyjną szatę graficzną, nie ma jednak typowego rozmiaru, można go przyrównać do pudełka,  którym zapakowana została różdżka, jak w filmie „Harry Poter i kamień filozoficzny” mogliśmy dostrzec, jaką moc mają różdżki, jak przebiega proces wyboru czarodzieja.
„Harry Potter. Różdżki i kolekcja”  można podzielić na dwie części, w pierwszej z nich dostrzegamy pewnego rodzaju wprowadzenie, dowiadujemy się czym są różdżki, kto je wytwarza, w jaki sposób należy się nimi posługiwać.W drugiej części dostrzegamy przepiękne zdjęcia różdżek oraz informacje do kogo należą, nie tylko tych głównych bohaterów czołówki akcji oraz tych, których trudno odszukać w pamięci, ponieważ nie pojawili się zbyt długo na kartach powieści, czy też srebrnym ekranie.
Przeglądając czarne strony książki bez zwątpienia nasuwa się jedna rzecz, każda różdżka jest pewnego rodzaju dziełem sztuki, wykonana wyjątkowo kunsztownie, jedne są elegantsze inne bardziej praktycznie, jak ta należąca do Lucjusza Malfoya będącą jego laską lub parasolka Hagrida.

W „Harry Potter. Różdżki i kolekcja” mamy nie tylko kadry z serii filmów o Potterze, ale także malowane piękne grafiki,  które sprawiają, że raduje się serce. Oprawa jest niezwykle barwna i dobrze wykonana, jakość wydania jest bardzo wysoka, strony są podatne na pozostawianie na nich odcisków palców, o czym należy pamiętać przy jej używaniu. To idealne dopełnienie kolekcji dla każdego fana serii książek o małym czarodzieju z komórki pod schodami.

 


Komentarze

Popularne posty