Recenzja Antares „Ostatni strażnik. Zdrada Grotończyków”

 Gdy świat dostanie się we władanie czarnej magii, nie zaznasz spokoju.
Kormak, mieszkający wśród innych druidów na bezpiecznych wyspach Baucze, od dzieciństwa ma wrażenie, że ktoś go prześladuje. Okazuje się, że to Askella Nardenami, Inkwizytorka, której los naznaczony jest piętnem czarnej magii. To właśnie ona wiele lat temu uprowadziła Kormaka z Ciężkich Ziem, narażając świat na utratę równowagi. Wkrótce będą musieli wrócić tam razem, aby wykonać misję, która może się okazać niewykonalna... Czy uda im się stamtąd powrócić, czy to droga tylko w jedną stronę? Czy w mrocznym świecie zaludnionym przez żądne krwi istoty jest miejsce na litość? I czy to możliwe, aby wyzwolić się spod władania czarnej magii?
Przełknął głośno ślinę. Zawahał się i spojrzał za siebie. Ścieżka, która przywiodła go na polanę, była pusta. Ruszył za ową istotą, chcąc się upewnić, że nic mu nie grozi. Gdy znalazł się przy drzewie, spostrzegł, iż nie ma tam już nikogo, natomiast kora drzewa w miejscu, gdzie spoczywała ręka tajemniczego osobnika, była spalona, a trawa poniżej pożółkła. Ostrożnie zbliżył dłoń, by dotknąć spalonej kory i w tym momencie przeszył go ból.


Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania:  2019
Format: Książka
Liczba stron: 374
TOM I
Seria: Ostatni Strażnik
EGZEMPLARZ RECENZENCKI

Ilekroć w grę wchodzi fantastyka, latające wyspy, druidzi tam można spotkać i mnie. Może nie dosłownie, ale chętnie poznaję nowy świat, ciekawe postacie i wizję jaką przedstawiają nam autorzy chcąc zadowolić nasze czytelnicze potrzeby. Nie boję się debiutów, nie boję rodzimych autorów, lubię próbować czegoś nowego.  Jak wypadł „Ostatni strażnik”?

„Gdy świat dostanie się we władanie czarnej magii, nie zaznasz spokoju.

Akcja rozgrywa się w świecie gdzie mamy latające wyspy, a na nich prawo ustanowione przez Dekret. Mówił on o tym, że każda żyjąca istota powinna być przypisana do jednego z centrów i poddania się regulacji, które wyznaczał tamtejszy kodeks. Nie wszyscy jednak chcą się do tego zastosować. Niektórzy postanowili żyć w ukryciu, tak jak pewien młody druid Kormak, który przebywa na wyspie Baucze wspólnie z innymi druidami, którzy także nie zamierzają  zostać przypisanymi do centrów. Rodzice Kormaka zginęli w trakcie jednego z ataków ludów Ciężkich Ziem, wraz z bratem Will’em zostali wychowani przez innego druida Redłana. Pwodem ataków na ziemie druidów  jest brak przynależności  do żadnego z centrów i nie podleganie prawom Dekretu.


Kormak miał wrażenie, że jest obserwowany,  od dziecka miał problemy, kiedy rozniosło się, że jest nieśmiertelny wielu chciało to sprawdzić, co za tym idzie był narażony na krzywdy. Dostrzegał nieznajomego, który wpatrywał się w niego obserwując zza drzewa, który nigdy nie wmieszał się w jego żadną z potyczek. Napastnicy nie mieli szans, z czasem jakby się wykruszyli, jakby jakaś tajemnicza siła chroniła chłopca przed nimi. Może to nie siła, ale pewna tajemnicza kobieta Aksella Nardenami pełniąca funkcję Inkwizytorki króla, związana z nim przez czarną magię wiedziała o Kormaku znacznie więcej niż inni. Znała jego tajemnicę, chroniła go, na tym się skupiała, niestety, aby nadal mogła to robić, musiała uczynić z chłopaka swojego ucznia. Wszystko, aby spełniło się jego przeznaczenie, czy jej się to uda? Często bywa tak, że człowiek sobie coś zapanuje, jednak los wszystko komplikuje.
„Ostatni strażnik” opowiada historię zwykłego skromnego ucznia, druida, którego życie nigdy nie oszczędzało. Jego postawa jest bardzo rzeczywista, odczuwa strach przed nieznanym, swoim przeznaczeniem, popełnia błędy, obawia się o swoje życie, a także bliskich. Reaguje jak każdy zwyczajny człowiek, którego stać jest na dokonanie czegoś wielkiego.


Stworzony przez Antares świat jest bardzo rozbudowany, spotykamy magiczne istoty, takie jak gryfy, sam zamysł z Dekretem i centrami, którym trzeba się zjednoczyć jest niezwykle ciekawy. Złożoność ludów między wyspami ich hierarchie, wzajemne stosunki są bardzo kreatywnie przedstawione.

Na okładce egzemplarza recenzenckiego widniej napis, że jest to pierwszy tom serii, więc mam nadzieję, że pojawią się kolejne, nie będziemy musieli zbyt długo na nie czekać. Jestem ciekawa dalszych przygód Kormaka i jego przyjaciela, czy uda mu się wypełnić swoje przeznaczenie? Komentarze

Popularne posty