Recenzja J.R.R Tolkien „Opowieści z niebezpiecznego królestwa”

Kraina Czarów to ziemia, gdzie na nierozważnych czekają pułapki, a na zbyt śmiałych – więzienne lochy. […] Królestwo baśni rozciąga się daleko wzdłuż i wszerz, w górę i w głąb i pełne jest najprzeróżniejszych rzeczy i stworzeń: znajdziesz tam wszelkiego rodzaju ptactwo i zwierzęta, niezliczone gwiazdy i bezbrzeżne oceany, czarowne piękno i czyhającą zewsząd grozę, radość i smutki przeszywające jak ostrze miecza. Ten kto tam zabłądzi, może chyba uznać się za szczęśliwca […].
Jedyna edycja w jednym tomie czterech magicznych opowieści Tolkiena (Łazikanty, Gospodarz Giles z Ham, Kowal z Podlesia Większego, Liść, dzieło Niggle’a) oraz baśniowego cyklu wierszy Przygody Toma Bombadila, nawiązującego do jednej z najbardziej tajemniczych postaci z Władcy Pierścieni. Wydanie wzbogacają fenomenalne ilustracje autorstwa Alana Lee, najsłynniejszego ilustratora dzieł Tolkiena, nagrodzonego Oscarem za scenografię do filmowej ekranizacji.
Książka jest idealną okazją dla fanów Śródziemia do zapoznania się z mniej znanymi utworami Tolkiena, które oferują niezapomnianą podróż w świat pełen magii i czarów: ze smokami i piaskowymi czarownikami, morskimi potworami i hobbitami, rycerzami i krasnoludami. Ta niezwykła książka zawiera wszystkie klasyczne elementy prozy Tolkiena i zachwyci czytelników w każdym wieku.


Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania:  2018
Format: Książka
Liczba stron: 320

Tego autora nikomu przedstawiać nie trzeba, kojarzony jest z niesamowitej historii ukazującej, jak niewielka istota potrafi odmienić losy świata i zrobić to, co należy. „Władca Pierścieni”, „Hobbit, czyli tam i z powrotem” „Silimarion” to tylko, niektóre tytuły, które znają i kochają miłośnicy powieści fantastycznych. W listopadzie Wydawnictwo Zysk i S-ka zdecydowało się na twardo okładkowe wydanie „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa”, w którym znajdziemy cztery opowiadania: „Łazikanty”, ”Gospodarz Giles z Ham”, „Kowal z Przylesia Wielkiego” i „Liść, dzieło Niggle;a”, a także zbiór szesnastu wierszy „Przygody Toma Bombadila”, słynny esej J.R.R Tolkiena, O baśniach oraz wstęp Toma Shippeya. Książka wzbogacona jest o ilustracje Alana Lee, dlatego całość prezentuje się wspaniale. Może stać się trafionym prezentem świątecznym dla fanów pisarza.

„Fantazja to naturalny aspekt ludzkich działań. Na pewno nie niszczy rozumu, ani go nawet nie obraża; nie stępia też apetytu na prawdę naukową i nie zaciera jej postrzegania. Wręcz przeciwnie. Im bystrzejszy i trzeźwiejszy umysł, tym wspanialsze będzie snuł fantazje”.

Pierwsze z opowiadań jest skierowane do nieco młodszych czytelników, bowiem jest oparte na wymyślonej przez autora bajce, „Łazikanty” przedstawia historię pieska, który nazywa się Łazik. Przez pewien incydent naraża się czarodziejowi, co niestety nie kończy się dobrze. Ma wspaniałe i bardzo liczne przygody, jak na przykład wyprawa na Księżyc i w morskie głębiny.  To wszystko przybliży dzieciom baśniowy świat, a także wartość prawdziwej przyjaźni, uczy, że nieuprzejmość nie popłaca, a przede wszystkim, że warto dążyć do obranego celu. Każda z opowieści Tolkiena czegoś uczy, można by powiedzieć, że maj a styl gawędziarski, taki  przy ognisku, gdzie spotykają się przyjaciele i wspólnie raczą siebie opowiastkami.

„Kobieta musi żyć pasjami męża, inaczej miłość sczeźnie”.


Akcja opowieści „Gospodarz Giles z Ham” toczy się na terenach Wielkiej Brytanii, możemy tutaj doszukać się powiązań do historii o Arturze Pendragonie. Mamy tutaj szereg różnych stworzeń od smoków, poprzez olbrzymy, a także magiczne artefakty. Aegidius jest bohaterem bardziej z przypadku, udaje mu się przegnać ze swych ziem olbrzyma, który tratował wszystko na swojej drodze. Taki wyczyn może się spotkać jedynie ze sławą i docenieniem wielkiego męstwa, także przez króla. Co będzie, kiedy królestwo będzie zagrożone przez smoka? Do kogo król się zwróci o pomoc i jaki będzie tego finał?

„Człowiek, bowiem, który ucieka przed własnym strachem, zwykle odwlecze jedynie najgorsze i nic nadto”.

„Przygody Toma Bombadila” to składające się z szesnastu, dłuższych lub krótszych wierszy, dotyczących tytułowego bohatera Śródziemia. Ta część książki może nie przypaść do gustu ludziom, którzy nie są miłośnikami twórczości Tolkiena, ci drudzy powinni być zadowoleni.
„Kowal z Przylesia Wielkiego” opowiada historię miasteczka, w którym dokładnie, co dwadzieścia cztery lata zostaje urządzone przyjęcie dla dzieci, w trakcie, którego jedzą przepyszny tort, w którym ukryta zostaje gwiazdka będąca kluczem do Krainy Czarów.  To pewnego rodzaju pożegnanie tytułowego kowala z światem magii jego walkę z rzeczywistością jej pozbawioną. Szarą i pozbawioną czarów. Człowiek, który nie posiada wyobraźni zaprzecza każdej formie istnienia zaczarowanego świata. Kowal nie jest „ślepy”, widzi elfickich wojowników, którzy szykują się do walki. To także opowieść o tym, że w każdym z nas jest pragnienie poznania czegoś niezwykłego i bycie tego częścią.


"Liść dzieło Niggle'a” to przypowieść o tym, że nie powinniśmy pozwalać, aby drobiazgi sterowały naszym życiem. Myślę, że można się tutaj doszukać autobiograficznych fragmentów samego autora. Lęk i wątpliwości nie omijały nikogo, a już w szczególności kogoś, kto stworzył tak obszerne uniwersum. Tytułowy Niggle,  tak naprawdę bardzo się bał śmierci, chciał przed nią zdążyć skończyć swoje dzieło.
„Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa” kończy esej autora „O baśniach”, dowiadujemy się z niego wszystkiego na temat baśni, co z nich wyciągamy? Skąd się wzięły? Czym tak naprawdę są? Jest to ciekawe zwieńczenie historii, wyjaśnienie brakujących kwestii.

Opowiadania były tworzone z myślą o synach autora, następnie ujrzały światło dzienne, by w końcu trafić do książkowej formy. Każda z opowieści jest nietuzinkowa, zakończona morałem, Tolkien nie wybiera banalnych rozwiązań. W jego dziełach jest wiele głębi i dobrego smaku, szczędzi brutalnych scen, pamiętając o najmłodszych czytelnikach. Po raz kolejny Tolkien pokazuje, jak wspaniałym jest pisarzem, jak rozległa i nieograniczona jest jego wyobraźnia. 

Komentarze

Popularne posty