Recenzja Rafik Schami „Sofia albo początek wszystkich historii”

Morderstwo w Damaszku i miłość zdolna ocalić życie młodego człowieka – najnowsza powieść syryjskiego mistrza opowieści! Sofia jest do szaleństwa zakochana w Karimie, jednak na męża wybiera nie jego, lecz bogatego złotnika. Po kilku latach, gdy Karim zostaje niesłusznie posądzony o zabójstwo, Sofia ratuje mu życie. Przepełniony wdzięcznością Karim obiecuje jej, że kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba, zawsze będzie stał przy niej. Minęło wiele lat. Jedyny syn Sofii, Salman, emigruje do Włoch, gdzie układa sobie nowe życie. Jednak ciężar emigracji i życia z dala od ojczyzny okazuje się zbyt bolesny, toteż na krótko przed Arabską Wiosną Salman postanawia wrócić do Damaszku, aby znów ujrzeć swoich starych rodziców. Wszędzie jest witany z radością i nie wie tylko, że jego kuzyn Eliasz, który tymczasem został wysokim oficerem wywiadu, ma z nim niewyrównany rachunek… Salman odkrywa wkrótce swoje zdjęcie w liście gończym zamieszczonym w gazecie i musi się ukrywać. Jego matka Sofia przypomina sobie o swoim przyjacielu Karimie, który już w późnym wieku znalazł nową miłość, i postanawia prosić go o pomoc. Teraz okaże się, czy będzie mógł dotrzymać danej przed laty obietnicy. To misternie osnuta i wciągająca opowieść o ludzkich namiętnościach, tęsknocie i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, która – choć toczy się wśród pierwszych płomieni Arabskiej Wiosny – mogłaby wydarzyć się wszędzie.Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Rok wydania:  2019
Format: Książka

Liczba stron: 480


„Sofia albo początek wszystkich historii” to niezwykła i trudna historia o miłości, uprzedzeniach, wierze i o tym, w jakich trudnych warunkach przyszło  żyć głównym bohaterom. To tęsknota za rodzinnym krajem, który bohater był zmuszony opuścić przed piętnem wojny.
Rafik Schami współczesny Niemiecki pisarz w delikatny sposób przedstawia historie z życia, a także miłości Karima, Sophii i ich syna Salmana. Udaje mu się zabrać czytelnika w podróż do historii Syrii w XX wieku. Przez różne rodzinne historie uczy się współistnienia chrześcijan i muzułmanów, rewolucji i moralnego rozpadu całego społeczeństwa podczas reżimu Assada. Jest to książka krytyczna, a zarazem bardzo poetycka. Powieść romantyczna, a jednocześnie polityczny zarzut. Moralny portret społeczeństwa syryjskiego przed i w trakcie rządów Assada, a jednocześnie ekscytujący thriller, którego nie można odłożyć na półkę. Czy miłość jest w stanie ocalić młodego człowieka?
Główny bohater Salman musi szybko opuścić kraj z powodu politycznych prześladowań. Najpierw spotykamy go w Libanie, po roku jest studentem na Uniwersytecie Filozoficznym w Heidelbergu i przenosi się do Rzymu z miłości. Powszechna amnestia dla więźniów politycznych sprawiła, że Salman może w końcu powrócić do Damaszku w 2010 roku, który musiał opuścić 40 lat temu. Nie wszystko jest takie, jakie się wydawało. Książka była bardzo interesująca, historyczne wydarzenia zostały opisane bardzo precyzyjnie.
Styl pisania autora jest bardzo przyjemny i płynny,  spora ilość obocznych postaci sprawiła, że zaczynałam się gubić między relacjami i tożsamością bohaterów. Nie ważna jest wiara, pochodzenie, czy kolor skóry, ludzie pragną kochać i żyć w wolnym kraju, bez represji.

Rafik Schami zabrał nas w podróż do Damaszku, miejscu jego dzieciństwa do kraju za którym tęskni, wojna domowa spustoszyła go, jednak autor pokazuje nam świetność tego miejsca, a nie obecny stan i zniszczenia. Dom, na zawsze pozostanie domem, nawet jeśli jest się od niego tak daleko, zawsze pozostanie w sercu. Dla kogo jest ta książka? Dla czytelników, którzy lubią historyczne mocne tematy, wplecioną między nimi miłość, to powieść bardzo wzruszająca i trudna. Może właśnie w tym tkwi jej piękno?Komentarze

Popularne posty