Recenzja Anand Anita, William Dalrymple „Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata”

Pierwsza pełna historia najsłynniejszego diamentu świata, Koh-i-Noora, czyli Góry światła. 29 marca 1849 roku dziesięcioletni maharadża Pendżabu został wprowadzony do sali tronowej Pałacu Luster we wspaniałym forcie Lahaur. Tam w czasie publicznej ceremonii, wystraszony, ale zachowujący godność chłopiec, formalnie przekazał prawdziwe skarby najbogatszego państwa Indii prywatnej korporacji – Kompanii Wschodnioindyjskiej. Został również zmuszony do podarowania brytyjskiej monarchini, królowej Wiktorii, prawdopodobnie najcenniejszego przedmiotu na subkontynencie: słynnego brylantu o nazwie Koh-i-Noor.
Na historię klejnotu, będącego przede wszystkim symbolem władzy, składały się w tamtym czasie głównie plotki z bazarów Delhi, niemniej uznawane za obowiązującą wersję. Dopiero teraz kamień został odmitologizowany. W rezultacie świat może nareszcie poznać jego prawdziwe dzieje, pełne chciwości, zbrodni, tortur i morderstw, kolonializmu i grabieży – autorom udało się bowiem dotrzeć do wielu, nieznanych wcześniej źródeł, znajdujących się między innymi w południowej i środkowej Azji. Historia kończy się na opisie budzącego kontrowersje obecnego miejsca przechowywania drogocennego kamienia: londyńskiej Tower, gdzie w muzeum klejnotów królewskich zdobi koronę królowej matki.


Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Rok wydania:  2019
Format: Książka
Liczba stron: 288

Koh-i-Noor, czyli Góra Światła to kamień, który obecnie znajduje się w Londynie w muzeum Tower, nie powala swoją obecna wielkością, zajmuje dziewięćdziesiąte miejsce  w rankingu największych brylantów na świecie. Jego historia jest bardzo ciekawa, stał się cennym i wymarzonym trofeum. Mimo, że brylant pochodzi z Indii, po jego długiej drodze trafił w ręce Angielskiej królowej Wiktorii, obecnie zdobi brytyjską koronę.
Opowiada historie wielu osób, które miały związek ze słynnym diamentem. Obejmuje nie tylko fabułę i ostateczne przeznaczenie władców, którzy ją posiadali, ale także historie takie, w których diament był używany jako przycisk do papieru.
Pogoń za bogactwem od zawsze zaślepiała ludzi, czyniąc bestie z nawet najlepszych z nich. Dodaj do tego tajemnicę i aurę otaczającą Koh-i-Noor, i masz wszystkie składniki katastrofalnej opowieści w twoich rękach. Katastrofa, którą Koh-i-Noor udokumentował, chciwość i okrucieństwo tkwiące w każdym człowieku, zwłaszcza u ludzi będących u właszy. Brylat Koh-i-Noor rzucił jedynie światło na tak rażące zachowania i krwawe rezultaty. Niestety ta "Góra Światła" zdołała jedynie pozostawić po sobie ślad ciemności i tragedii.
„Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata”  jest to mieszanka mitów, historii, religii i kultury. Ta książka dostarcza wielu informacji, nie tylko samego kamienia, ale także ludzi, miejsc i wydarzeń splecionych z jego istnieniem. Niedobór źródeł i potencjalne krzyżowanie opowieści odnoszących się do innych dużych i cennych klejnotów oznacza, że ​​niektóre z jego wczesnej historii są nadal niepewne.
Książka jest dobrze napisana i skrupulatnie zbadana. Autorzy opowiadają skomplikowaną historię, czerpiąc z szerokiej gamy literatury i wspomnień.

Komentarze

Popularne posty