Recenzja Holly Black. Ted Naifeh „Mroczne sąsiedztwo. Zew”

 HOLLY BLACK, autorka bijącego rekordy popularności cyklu Okrutny książę po raz kolejny zaprasza czytelników w niepokojącą podróż do fascynującego świata elfów. Z niesamowitej wyobraźni Holly Black, królowej młodzieżowego dark fantasy, wyłoniła się tajemnicza i wspaniała seria powieści graficznych dla nastolatków z elfami w roli głównej. „Black umiejętnie łączy mistyczne elementy z tajemnicą morderstwa, rodzinnym dramatem i tak popularną wśród młodzieży nutką niepokoju. Nie stroni również od mrocznych aspektów legendy o baśniowej krainie, co nadaje tej historii, stale wyczuwalny, przyjemnie niepokojący wymiar“. www.BrokenFrontier.com
Matka Rue zawsze była trochę inna. Znała mowę roślin, często sprawiała wrażenie bycia gdzieś poza czasem, doskonale czuła się na łonie natury i… często pozbywała się ubrań, by nie krępowały jej ruchów. Rue podskórnie czuje, że jej mama różni się od typowych rodziców, aż pewnego dnia, gdy kobieta znika, jej córka zaczyna widzieć dziwne rzeczy – w kawiarni spoglądają na nią istoty nie z tego świata, a skrzydlata dziewczyna jak gdyby nigdy nic przechadza się po korytarzu szkoły średniej! Do Rue powoli zaczyna docierać, że ona także jest inna, zupełnie jak jej mama… W tym samym czasie ojciec dziewczyny zostaje aresztowany pod zarzutem morderstwa! Szybko okazuje się, że nie dopuścił się zarzucanego mu czynu, ma jednak na sumieniu inną zbrodnię, równie poważną – złamał obietnicę złożoną dziadkowi Rue, królowi elfów, przez co teraz jej matka musiała wrócić do magicznego królestwa! Rue wyrusza na ratunek matce i musi stawić czoło mrocznym istotom - śmiertelnie zagrażającym kruchemu światowi, do którego Rue i jej mama zdążyły się już przywiązać.

 

Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania:  2023
Format: Książka
Cykl: Mroczne sąsiedztwo
Tom I


Wcześniej nie miałam okazji recenzować powieści graficznej, więc przyszło mi debiutować w tym temacie. Powieść napisała Holly Black, a że lubię je twórczość chciałam spróbować, nie mogłam się doczekać, kiedy znajdzie się w moich dłoniach. Czułam fascynację i zniecierpliwienie, kiedy dotarła do mnie powieść ilustrowana zaczęłam przeglądać rysunki, muszę przyznać, że kreska jest ciekawa. To ponowne spotkanie z elfami, lubię je i z ogromną przyjemnością zaczęłam zaczytywać się w komiksie. Zaczynałam pochłaniać ten fantastyczny świat mając nadzieję, że uda mi się wszystko docenić i odnaleźć. 


Główną bohaterką powieści graficznej autorstwa Holly Blak i Ted Naifeh pod tytułem „Mroczne sąsiedztwo. Zew” jest Rue. Matka dziewczyny od zawsze była bardzo związana z naturą, była inna. Rozumiała mowę roślin, często to robiła, a także wydawała się być nieco nieobecna, jakby czas się jej nie imał. Nie przejmowała się nagością, często pozbywała się ubrań, jakby jej przeszkadzały. Rue zawsze widziała rzeczy, które nie istniały, a przynajmniej takie, które nie powinny istnieć. Jako dziecko wierzyła, że jest to spowodowane bujną wyobraźnią.  Jej matka zaginęła, a ona znów zaczęła widzieć te rzeczy, tym razem znacznie wyraźniej. Jest tego znacznie więcej, począwszy od skrzydeł, futra, kozich głów, rogów i spiczastych uszu, a do tego zaczynają się z nią komunikować. Dziadek Rue ze strony matki pojawia się nagle i twierdzi, że chce spędzić z nią czas, ale tak naprawdę chce czegoś zupełnie innego. Czy życie Rue Silver może jeszcze bardziej się skomplikować? Naturalnie. Jej matka zniknęła, a jej ojciec został aresztowany za jej zamordowanie. Czy uda jej się uporządkować wszystkie sprawy?


„Mroczne sąsiedztwo. Zew” to mroczna i niepokojąca opowieść przedstawiona w formacie powieści graficznej, a gotycki czarno-biały styl ilustracji dodaje fabule złowrogiej atmosfery. Pomimo użycia wyłącznie takich odcieni ilustracje są naprawdę fantastyczne, a postacie bardzo wyraziste. Fani opowieści graficznych pokochają przedstawiony świata fantasy i zamieszkujących go stworzeń. W publikacji zetkniemy się z tematami niewierności, napaści na tle seksualnym, porwań, zażywania narkotyków, włamań i niewłaściwych relacji między ludźmi. „Mroczne sąsiedztwo. Zew” to opowieść, która zmusza czytelnika do zetknięcia się z dychotomią dobra i zła poprzez postać Rue, jednocześnie dotykając różnych zakończeń opartych na dokonaniu wyboru i niezdecydowaniu. Grafika jest autorstwa Teda Naifeha.




Komentarze

Popularne posty