Recenzja Agnieszka Lingas-Łoniewska „Zakręty losu. Braterstwo krwi”

Na pozór wszystko się ułożyło. Na pozór wszystko jest dobrze. A jeśli koszmar powróci?...Są sprawy, które trudno ostatecznie zamknąć…
Połączyło ich niewinne młodzieńcze uczucie – silne i szalone. Rodzinna tragedia sprawiła jednak, że rozstali się na długi czas. Kaśka obwiniała się o śmierć Gośki; by odkupić winę, po studiach prawniczych została prokuratorem. Za cel postawiła sobie walkę z mafią narkotykową, w sieci której wpadła jej przyrodnia siostra. Krzysiek także ukończył prawo – poszedł w ślady rodziców, by choć jeden ich syn wybrał dobrą drogę. Po trzynastu latach spotkali się na sali sądowej – ona oskarżała, on bronił. W centrum zainteresowania – Łukasz, pseudo Lukas. Brat Krzyśka, były chłopak Gośki… a przeszłość zawsze wystawia słony rachunek. Ponownie przeszli piekło, lecz tym razem te doświadczenia ich wzmocniły. Łukasz został świadkiem koronnym i dostał nową tożsamość, winnych skazano, Krzysiek i Kaśka wzięli ślub. I tylko ten list na niewinnej białej papeterii: „My nie zapominamy”… Mafia uderzyła ponownie. Mocno i celnie. A oni tym razem mają do stracenia jeszcze więcej: kancelaria Krzyśka dostaje propozycję nie do odrzucenia, Kaśka drży o życie swojego dziecka, a Łukasz zostaje zdekonspirowany. Ich losy są ze sobą splecione; jeden fałszywy ruch któregokolwiek z nich sprawi, że zagrożone będzie życie całej trójki. Czy potrafią sobie wybaczyć i zaufać? Czy przejdą tę próbę zwycięsko?


Wydawnictwo: Burda
Rok wydania:  2019
Format: Książka
Liczba stron: 300
Cykl: Zakręty losu
Tom II

Po książkę „Zakręty losu. Braterstwo krwi”  sięgnęłam od razu, zaraz po tym, jak zakończyłam czytanie tomu pierwszego. Tak, jak zapowiadałam w poprzedniej recenzji chciałam się dowiedzieć, co takiego przygotowała dla nas Agnieszka Lingas - Łoniewska. Muszę przyznać, że opis wydawcy zapowiadał nie małe emocje i akcję, od której włos się jeżył na głowie. Cieszyłam się, że losy bohaterów, czyli Krzyśka i Kaśki jakoś się unormowały, że mieli swój czas i miejsce na odrobinę spokoju i szczęścia. Czułam niedosyt, kiedy skończyłam czytać poprzedni tom, dlatego, że gdzieś tam polubiłam ten świat, nawet jeśli widmo niebezpieczeństwa stawało się coraz bliżej. Jak można określić ten cykl? Jako emocjonalną opowieść o braciach, których życie się skomplikowało, a oni wspólnie rozpoczęli walkę z problemami. Z jakim skutkiem?
Akcja książki rozgrywa się trzy lata po tych, które przedstawiła nam autorka w tomie pierwszym. Każdy z bohaterów stara się stanąć na nogi i żyć jak najnormalniej to jest możliwe. Niestety wszystko, co dobre, kiedyś się skończy, zwłaszcza, kiedy sprawy nie tak do końca zostały pozamykane.Kasia i Krzysiek budują swój dom, a także prowadzą swoją upragnioną kancelarię. Wiedzie im się całkiem dobrze, są szczęśliwi. Jako małżeństwo starają się o dziecko, jednak nie jest to takie proste, jakby mogło się wydawać. Starają się spotykać z przyjaciółmi, pracować i łatać koniec z końcem. Sielankę jednak przerywa jednak pewna wiadomość, która sprawia, że Borowscy są zagrożeni. Trzy lata temu Łukasz wyjechał, stał się świadkiem koronnym, co sprawiło, że musiał zmienić tożsamość, jak i otoczenie, w którym na co dzień przebywał. Nie mógł także kontaktować się z rodziną, jednak wszystko się zmienia. Wystarczył jeden telefon, który odbiera Krzysztof, aby świat powariował.  Zostali zmuszeni do zapewnienia prawnej obsługi pewnej firmy, która okazała się dobrze zorganizowaną grupą przestępczą.  Borowscy są przerażeni tym, w co zostali wmanewrowani. Czy im się uda wyjść z tego cało?
Dla Lukasa życie po raz kolejny szykuje nie lada niespodziankę. Policja proponuje układ, dzięki któremu będzie mógł odzyskać dawne życie, nie jest to jednak prosta sprawa. Jeśli pomoże w rozpracowaniu pewnej szajki przestępczej. Wciela się więc w życie kolejnego człowieka i prowadzi nocny klub, gdzie handel przestępczy kwitnie. Jak to się mawia ręka rękę myje, a interes się kręci. Los chce, że spotyka kogoś, kto kiedyś był mu bardzo bliski. Czy Lucasowi uda się wyjść w końcu na prostą? Czy odzyska dawne życie i rodzinę, za którą tęsknił?„Zakręty losu. Braterstwo krwi”  jest niezwykle intensywną pozycją, wiele się dzieje, a podczas czytania pragnęłam, aby autorka nie przestawała pobudzać naszej wyobraźni. Skupiła się na czymś, co bardzo mi się podobało, a mianowicie na sile braterskiej miłości. Musicie przyznać, że bardzo rzadko można spotkać tego typu literaturę, a przynajmniej ja, jakoś nie zwróciłam na to szczególnej uwagi.  Agnieszka Lingas - Łoniewska stworzyła powieść, w której bohaterowie ewoluują, zmieniają się i próbują postąpić jak należy, chociaż wiele przy tym ryzykują.  Walka z własnymi słabościami, próba naprawienia błędów młodości i odpokutowania czasami trwa znacznie dłużej niż kilka miesięcy. Czy wystarczy życia, aby odetchnąć pełną piersią z poczuciem, że zrobiło się coś dobrze?

„Zakręty losu. Braterstwo krwi”  to nie tylko sensacja i walka, z którą zmagają się bohaterowie, to także miłość do kobiety, do rodziny i chęć stania się lepszym człowiekiem. Jest przepełniona akcją i ryzykiem, które niesie za sobą wysoką cenę. Dramaty bohaterów w dużej mierze mogą stać się tymi, które sięgają nas w życiu codziennym. Nigdy niewidomo, do kogo zwrócisz się o pomoc, czy jakich wydarzeń staniesz się świadkiem. Życie zaskakuje równie mocno, jak każda powieść tej autorki. 


Komentarze

Popularne posty